יום רביעי, 5 ביולי 2017

נקודה שבועית פרשת "בלק" ה'תשע"ז


בלעם נקרא על ידי בלק לקלל את עם ישראל. 
אחרי משא ומתן עם שליחי בלק שבאו והלכו ושוב חזרו הלך איתם בלעם.
הוא השקיף על ישראל ממקום גבוה מאוד. אם נדייק על פי הכתוב בלעם השקיף "מראש צורים". 
האבן עזרא מפרש שאכן מדובר על מקום גבוה אך לעומתו חז"ל ורש"י מפרשים שבלעם צופה לשורשים ולמקור של עם ישראל, האבות והאימהות, שהם המקור שממנו שופעת החיות הנצחית של עם ישראל.
בלעם רואה את כל שרשרת הדורות של עם ישראל ואומר: "הן עם לבדד ישכון ובגויים לא יתחשב".
האבן עזרא מפרש שכפי שעם ישראל בודד בשעה זו כך יהיה בודד במשך כל הדורות.
עמים רבים לאורך ההיסטוריה יתמזגו עם עמים ודתות אחרות אך לעומתם עם ישראל יישאר תמיד בדד ויחיד בתורתו ובחוקיו ואין אף אומה בעולם שתגבר עליו.
גם הרמב"ן והאברבנאל מדגישים את העובדה ההיסטורית שכל הדתות האחרות כינסו תחת חסותן עמים רבים ששמרו למרות זאת על לאומיות נפרדת. אבל האומה היחידה בעולם היא ישראל שדתה ולאומיותה הן אחת ואי אפשר להפריד ביניהן.
"העמק דבר" מציין שכוונת בלעם לתקופות הגלות שלעומת ישראל כל עם אחר בנסיבות דומות היה מושמד מהזירה העולמית אך עם ישראל חי וקיים עד היום ולעולמי עד.
דווקא בימים אלה שיש "התנגשות" וויכוח עם זרמים שונים ביהדות  שלא מתנגדים ופועלים כנגד התבוללות ראוי לזכור את אמירתו של בלעם על ישראל שתמיד לאורך כל הדורות ידעו להישמר ולשמור על עצמם משאר אומות העולם ולהתמיד בייחודם.

שבת שלום ומבורך!
תודות : לצחי מיכאלי

החוויה היהודיתלע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס, שמואל פולק, מאיר גרינברג, יצחק שניצר ואברהם פישר שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתם
אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה