יום רביעי, 1 באפריל 2015

נקודה שבועית חג הפסח ה'תשע"ה


בשעה טובה אנו מגיעים שוב לחג הפסח וביום חמישי בשעת ערב יסתיימו להם לחלוטין כל הניקיונות וההכנות הפיזיות שלנו לקראת החג והבית וכל הסובב אותו יהיה נקי ומצוחצח ונוכל לקיים את מצוות בדיקת החמץ כהלכתה.  
המוטיב החשוב ביותר של חג הפסח ובייחוד של ליל הסדר היא היציאה לחירות. 
אנו מזכירים כמה וכמה פעמים את יציאתם של בני ישראל מהשעבוד המצרי אל החירות הישראלית ועלינו להרגיש בערב מיוחד זה כאילו אנו עצמנו יוצאים ממש ברגע זה ממצרים אל החירות שלנו. אנחנו רוצים בלילה זה לעבור תהליך של זיכוך ושל הסרת כל השעבודים והתאוות ולהיות נאמנים לעצמיות הטהורה והמיוחדת של כל אחד מאיתנו.
אדם היוצא לחירות מרגיש כאילו נולד מחדש. הוא נכנס לעולם חדש מבחינתו. הכל נקי. הכל טהור. 
בפסח אנו חוזרים אל המקור והבסיס של המזון שלנו, המצה.
הרי גם המצה וגם הלחם שהוא חמץ באים מאותו מקור, הקמח והמים, אך המצה היא השלב הראשוני של הבצק. היא לא תופחת ועשויה רק מחומרים בסיסיים. היא המקור של הלחם ובפסח בו אנו מתחילים הכל מהתחלה אנחנו גם מקפידים ממש לאכול את המקור הראשוני של הלחם.
המצה היא סמל לחירות ולא לבריחה משיעבוד. היא הלחם המתוקן והשלם והבסיסי שהיה שייך לעבודת בית המקדש.
היא סמל לענווה ואיתה אנו טופחים לעצמנו שאיננו בעלי גאווה
לאור כל זה אנו רואים שהמצה מסמלת את המהות הפנימית שלנו כפי שהיא בטהרתה ללא כל תוספת: ישרה, פשוטה וטהורה. הבצק של בני ישראל לא הספיק לתפוח לא בגלל חולשה או בריחה ממציאות אלא שעם ישראל הגיע בשלב היציאה למצרים אל הפנימיות שלו ואל העצמיות שלו וכך אנו בעצמנו צריכים להרגיש בחג הפסח.
המצה נקראת בהגדה של פסח "לחם עוני" והעוני שבמצה הוא גם החירות שבה וגם היכולת שלנו להשתחרר מכל העושר החיצוני ולהיות קשורים לעצמיות שלנו ללא כל תוספת.
חג ראשון של פסח היה החג הראשון של בני ישראל והוא היום בו יצאו לחירות. הם יצאו ממ"ט שערי טומאה ונהפכו להיות עבדיו של ה' ולכן היה עליהם להקפיד היטב בקורבן פסח טרם היציאה מפני שהכל הולך לפי ההתחלה, ואם ההתחלה היא "לשמה" כך יהיה גם ההמשך. 
לאור זה אנו מבינים עד כמה חשוב בחג פסח ובטח בליל הסדר להקפיד במצוות מפני שזהו היום טוב הראשון של השנה וכל מעשנו בו יתנו את הרושם והעוצמה לכל השנה ומתוך שאיפה זו עלינו להמשיך את החירות והעוצמה הרוחנית במשך השנה כולה.

בהזדמנות זו אני רוצה להודות לכל הקוראים, המגיבים, התומכים שקוראים דבר תורה זה מידי שבוע. 

חג פסח שמח וכשר
ושבת שלום לכולם!

תודות : לצחי מיכאלי

חוויית השבוע שלי לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס, שמואל פולק ואברהם פישר שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתםאין תגובות:

הוסף רשומת תגובה